Yemeksepeti Çağrı Merkezi İletişim

Yemeksepeti çağrı merkezi numarası nerede? Yemeksepeti Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi uygulamasıdır. İlk kez 2001 yılında faaliyete geçmiş olan Yemeksepeti, bünyesinde 20 binden fazla restoran barındırmakta ve her gün onbinlerce sipariş almaktadır. Yemeksepeti, bir mobil uygulama veya doğrudan web sayfası üzerinden sipariş verilen bir sisteme sahiptir. Yemeksepeti, yaşadığınız tüm sorunlarda size kaliteli ve profesyonel destek sağlayabilecek bir sipariş sistemi ağına sahiptir. Eğer vermiş olduğunuz siparişlerde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya sipariş verdiğiniz gıdalarla ilgili destek almak istiyorsanız Yemeksepeti çağrı merkezini arayabilir veya web sitesi üzerinde bulunan online destek hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

Yemeksepeti Hangi Hizmetleri Sunuyor?

Yemeksepeti temel olarak, çevrenizde bulunan restoranların neredeyse tamamını görebileceğiniz ve sipariş edebileceğiniz bir ağa sahiptir. Standart bir restorandan sipariş verdiğinizde ve bu sipariş ile ilgili bir sorun yaşadığınızda, bu sorunu çözemeyebilirsiniz, fakat Yemeksepeti, sunduğu hizmet gereği size böyle bir sorun yaşatmamakta ve her alanda profesyonel, kaliteli bir destek hizmeti sunmaktadır.

Yemeksepeti Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

Birazdan size Yemeksepeti ile irtibat kurabileceğiniz çağrı merkezi iletişim numaralarını paylaşacağız. Yemeksepeti, vermiş olduğu desteği şu şekilde kategorize etmiş, ‘’ Restoran ile ilgili sorunlar, Yemeksepeti ödeme sistemi ve diğer sistem sorunları, Gıda ile ilgili sorunlar, teslimat gecikmesi hakkında, öneri ve şikayet’’ Yemeksepeti üzerinden müşteri hizmetleri desteği almak istediğiniz zaman bu kategorilere başvurabilirsiniz.

Yemeksepeti Müşteri Hizmetleri İrtibat Adresleri

+90 212 359 18 00

Merkezin Bulunduğu YerTÜRKİYE / İSTANBUL / ŞİŞLİ / ESENTEPE
Telefon No+90 212 359 18 00
Yorum yapın