Türk Kızılayı Çağrı Merkezi

Türk Kızılayı çağrı merkezi numarası nedir? Kızılay, ilk kez 1868 yılında kurulmuş bir yardım kuruluşudur. Kökeni Osmanlı İmparatorluğu’na kadar dayanan bu kuruluş, Abdulla Bey tarafından, savaş, acil yardım, kan, insani yardım amaçlarıyla kurulmuştur. Çanakkale savaşı da dahil olmak üzere, pek çok savaşa katılmış ve yardımda bulunmuştur. Kızılay’daki çalışanların bir kısmı maaşlı, bir kısmı ise gönüllü olarak çalışmaktadır. Büyük şirketler ve hayırseverler tarafından düzenli olarak fonlanmakta olan bu kuruluş, ülkemizin yegane yardım kuruluşlarından biridir.

Kızılay’ın eski adı ‘’Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’’ idi.  Kızılay ismini Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Kurulduğu günden bu yana, başarılı bir şekilde savaşlarda türlü sıkıntılara karşı yardım getiren, günümüzde ise genellikle doğal afetlerde, kan ihtiyaçlarında ve olabilecek her türlü insani yardım gerektiren konularda hizmet vermektedir. Kızılay, özel bir kuruluş olmakla beraber, başta devlet olmak üzere pek çok yerden ciddi mali yardımlar toplamaktadır. 

Kızılay, aynı zamanda bir kan bankasına da sahiptir. Çeşitli günlerde halktan kan toplamakta ve bunları kendi kan bankasında biriktirip saklamaktadır. Acil kan ihtiyaçlarında ücretsiz bir şekilde kan transferi sağlamaktadır. Bir hastane, kana ihtiyaç duyduğu zaman, Kızılay’ı arayarak acil kan isteyebilir ve bu kanlar hiçbir ücret talep edilmeden toplanmaktadır. Kızılay, yürüttüğü hizmetlerin maliyetini tamamen gönüllü bağışlardan karşılamaktadır. Sizde Kızılay’a kan bağışlamak veya kan istemek için aşağıda bahsettiğimiz iletişim numaraları üzerinden irtibat kurabilir ve talebinizin yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Numarası: 168

Adresimiz: Ataç-1 Sokak

No: 32 Yenişehir

06420 ANKARA / TÜRKİYE

Telefon: +90 312 584 18 68

Faks: +90 312 430 01 75

Yorum yapın