TEB Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

TEB Çağrı Merkezi Numarası Nedir, sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde 1927 senesinde Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. adı ile kurulan bankanın iletişim numarası yer almaktadır.

TEB Çağrı Merkezi Numarası

Daha sonra 1982 senesinde Çolakoğlu Grubu tarafından satın alınmıştır. Bununla birlikte adını Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB) yapan banka merkezini ise İstanbul şehrine taşımıştır. 2005 senesine ise BNP Paribas ile bir ortaklık yapmıştır ve hisselerin çoğunluğuna sahip olmuştur.

Günümüzde hem kurumsal hem de bireysel olarak hizmet vermekte olan TEB bankası her geçen gün müşteri sayısını arttırmaktadır. Kredi almak isteyenler için oldukça ekonomik kampanyalar sunan banka herkesin bütçesine yönelik uygun fırsatlar ve kampanyalar yapmaktadır. Ayrıca yarışmalar yapan TEB düzenlediği farklı organizasyonları ile de adından sık sık bahsettirmektedir. Oldukça büyük bir müşteri kitlesi olan TEB müşteri hizmetleri numarası ile de müşterilerine yardımcı olmaktadır.

Teknoloji çağına da ayak uyduran TEB böylelikle sunduğu kolay yöntemler ile müşterilerini elinin altından tek bir tıkla işlerini tamamlayabilecek fırsatlar sunuyor. İnternet bankacılığı ve mobil uygulama olarak da hizmete açılan TEB her geçen gün daha çok yenilikler sunmaktadır! Para transferi, kredi çekme ve fatura ödeme gibi işlemlerinizi TEB’in internet bankacılığından ve mobil uygulamasından da gerçekleştirebilirsiniz. Bir sorun yaşamanız halinde TEB müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

Ayrıca kredi/banka kartı başvurusu, çalınma ya da kayıp gibi ihbarlar için de TEB’in iletişim numarasını arayabilirsiniz. TEB çağrı merkezi 0850’li numarası üzerinden müşterilerine hizmet vermektedir.

TEB Telefon Numarası

0850 200 06 66

Bir diğer banka kuruluşu olan Şekerbank Müşteri Hizmetleri numarası da ilgili bağlantıda yer almaktadır.

Yorum yapın