Mudo Müşteri Hizmetleri Numarası

Mudo Müşteri Hizmetleri Numarası sayesinde 1964 yılında Mustafa Taviloğlu ve Doğan Gürün tarafından kurulan şirkete ulaşabilirsiniz.

Bu iki kurucunun isimlerinin ilk hecelerinden ‘Mudo’ ismini oluşturmuşlar ve markalarının adına böylelikle karar vermişlerdir. Mudo markası ilk kurulduğunda plak, tişört ve hediyelik eşya gibi ürünlerin satışını gerçekleştiriyordu.

Mudo Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

Firmanın diğer kurucusu olan Doğan Gürün, 1967 senesinde markanın ortkalığından ayrılmıştır. Mustafa Taviloğlu bu sıralarda modanın başkenti olan Paris’e gitmiş ve buradaki butikleri gezmiştir. Dönüdğünde ise İstanbul’un Erenköy mahallesinde ilk mağazasını açmıştır. Özellikle 1980’li senelerde billboard reklamlarına ağırlık veren Mustafa Taviloğlu böylelikle müşteri kitlesini daha da arttırmıştır. Birkaç sene sonra ise kadın ve erkeklere yönelik oluşturduğu ‘Mudo Collection’ ile büyük bir marka daha oluşturmuş ve moda sektöründe öncü markalar arasında yer almayı başarmıştır. Giyim dışında 1990 senesinde ise aksesuar mağazası açan Mudo her geçen gün daha da büyümüş ve İzmir, Antalya, Bursa gibi şehirlerde de mağazalarını açarak büyük bir büyüme yaşamıştır. Ayrıca yurt dışında da Birleşik Arap Emirliklerinde mağaza açan Mudo’nun altı mağaza türü bulunmaktadır. Mudo çağrı merkezini arayarak size en yakın Mudo şubesinin nerede olduğun öğrenebilirsiniz.

Tchibo Müşteri Hizmetleri bilgisine de ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Mudo müşteri hizmetleri hafta içi mesai saatleri arasında hizmet vermektedir. Resmi internet sitesi üzerinden de online satış yapmakta olan Mudo markası müşterilerinin memnuniyetini önemsemekte ve onlarla daha iyi bir iletişim kurabilmek için Mudo müşteri temsilcileri ile çalışmaktadır. Mudo markası hakkında istek, öneri ve şikayetlerinizi Mudo çağrı merkezi yetkililerine bildirebilir ve destek alabilirsiniz.

Mudo Çağrı Merkezi Numarası

444 6 836

Mudo İletişim E-Posta Adresi

Mudo İletişim Formu

“Mudo Müşteri Hizmetleri Numarası” üzerine bir yorum

  1. Bodrum midtown alışveriş merkezinin içinde yer alan mağazanıza bugün itibariyle saat 21:50 de aksesuar alışveriş yapmak üzere gittim. Avm kapanış saati 22:00 olmasına rağmen, 21:50 de ziyaretde bulunduğumuzda kasaların kapandığını lakayıt ve pişkin bir şekilde tarafıma bildirilmiştir. Hizmet saati 22:00 olarak belirtilen alışveriş merkezinde, mağazanız çalışanları tarafından profesyonellik dışı bir hareket ile alışveriş yapılmasına karşı çıkılması şirketiniz adına oldukça üzücüdür. İllaki erken kapanması şart ise uygun bir dil ve kibarlık ile bunun belirtilmesi daha uygun olabileceği düşüncesindeyim.Bundan sonraki süreçte şahsım adına, markanızdan en ufak bir alışveriş dahi yapmayacağımı bildirmek isterim.

    Cevapla
Yorum yapın