Kipa Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Kipa çağrı merkezi iletişim seçenekleri ve iletişim bilgilerini sunduğumuz bu makalemizde vatandaşlarımız için neredeyse tüm faydalı bilgilerin yer aldığı bu portalı inceledik. İyi okumalar dileriz.

Kipa Müşteri Hizmetleri Numarası

Kipa, Türkiye’nin İzmir şehrinde kurulan bir hipermarket zinciridir. 1992 senesinde 100 girişimci tarafından kurulan Kipa’nın tam adı ise Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.’dir. Firmanın hisseler ise 2003 senesinde Tesco isimli bir İngiltere şirketi tarafından satın alınmıştır. 2016 senesinde ise Tesco firması Kipa’nın %95.5’ini 302 milyon liraya Migros şirketine satmıştır. Türkiye’nin birçok yerinde hizmet vermekte olan Kipa, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kütahya, Mersin, Çanakkale, Kocaeli, Manisa gibi illerimizde de yer almaktadır. Yurt içinde büyük bir popüleritiye sahip olan Kipa mağazaları tam olarak 168 adet market zincirine sahiptir. Size en yakın Kipa marketinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız Kipa iletişim numarasını arayarak öğrenebilirsiniz. Konum hizmetleri konusunda bilgi sahibi olan operatörler tarafından sizlere yardımcı olunmaktadır.

kipa

Kipa Çağrı Merkezi Numarası

Kipa hipermarketlerinde balık, et ve tavuk ürünleri dışarısında sebze, züccaciye, hazır yemek, teknoloji, mutfak, kişisel bakım, bebek gibi kategorilere ait olan ürünleri de bulabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti felsefesiyle hareket eden Kipa çağrı merkezi her daim müşterilerine hizmet vermektedir. Alanında uzman destek ekibi ile her türden işleminiz hemen detaylı bir şekilde cevaplanmaktadır. Hafta içi ve hafta sonu iş saatleri içerisinde iletişime geçebilirsiniz.

Sadece hipermarket zinciri değil aynı zamanda alışveriş merkezi ile de büyük bir müşteri kitlesine sahip olan Kipa içerisinde birçok giyim, elektronik, cafe, telefon, iç giyim, ev & yaşam, kozmetik mağazalarına yer vermektedir. Bünyesinde binlerce personel çalıştıran Kipa hakkında istek, öneri ve şikayetlerinizi Kipa müşteri hizmetlerini arayarak dile getirebilir ve yetkililerden gerekli desteği alabilirsiniz. Yaşadığınız herhangi bir sorun üzerine paylaştığınız geri dönüş bildirisi 15 iş günü içerisinde işleme alınıp sonlandırılmaktadır. Saha teknik personelleri ve yönetim ekibinden personeller tarafından isteğiniz kontrol edilerek işleme koyulmaktadır. İlgili süreç ile ilgili bilgilere ulaşmak adına Kipa web sitesini ziyaret edebilirsiniz. İlgili yönetmelik web sitesi üzerinde bulunmaktadır.

Kipa Çağrı Merkezi Telefon Numarası:

444 54 72

 

Yorum yapın