İpekyol Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

İpekyol çağrı merkezi iletişim seçenekleri ve iletişim bilgilerini sunduğumuz bu makalemizde vatandaşlarımız için neredeyse tüm faydalı bilgilerin yer aldığı bu portalı inceledik. İyi okumalar dileriz.

İpekyol Müşteri Hizmetleri Numarası

Türkiye’de en çok tercih edilen hazır giyim markalarından birisi olan İpekyol, 1986 senesinde faaliyetlerine başlamıştır. Üç sene sonra ise Rumeli Caddesinde ilk mağazasını açmıştır. Hizmete geçtiği yandan bu yana büyük bir büyüme yaşayan İpekyol giyim mağazaları kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde mağaza açmış ve büyük bir müşteri kitlesien erişmiştir. Türkiye’de 230’dan fazla mağazası bulunan İpekyol aynı zamanda yurt dışında da birçok ülkede mağaza açarak adından bahsettirmeyi başarmıştır. Azerbaycan, Katar, Arabistan, Kuzey Irak, Kuveyt, Kazakistan, Kıbrıs, Bahreyn gibi ülkelerde mağazası bulunan İpekyol yurt dışında 39 mağazası ile büyük bir yabancı müşteri kitlesini etkilemeyi başaran bir moda markası olmuştur. Kadınların en çok tercih ettiği markalar arasında yer alan İpekyol markası modaya yön veren firmalar arasındadır. Size en yakın İpekyol mağazasının nerede olduğunu öğrenmek için İpekyol çağrı merkezini arayabilirsiniz. İlgili birim sizin için yardımcı olacaktır.

ipekyol

İpekyol İletişim Numarası

Bluz, ceket, etek, gömlek, elbise, jean, şort, pantolon, penye, triko, tunik, tulum gibi giysiler ile şık ve kaliteli ürünler üreten firma aynı zamanda ayakkabı ve aksesuar alanında da üretimler gerçekleştirmektedir. İpekyol markasının ürünleri hakkında şikayetlerinizi ve değişim, iade gibi taleplerinizi İpekyol müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Yasal mevduata göre talebiniz işleme alınacaktır. En geç 15 iş günü içerisinde ilgili işlem sonucu bildirilmektedir.

İnternet sitesi üzerinden de online alışveriş yapma fırsatını müşterilerine sunan İpekyol, müşterilerinin yaşadığı ödeme sorunlarını çağrı merkezi numarası üzerinden cevaplamaktadır. Kargonuzun nerede olduğunu ve sitede yaptığınız alışverişlerinizde çıkan sorunlar için İpekyol iletişim numarasını arayabilirsiniz.

İpekyol’dan aldığınız ürünlerde problem olması ya da satın alım yaptığınız firma şubesinde sorun yaşamanız durumunda İpekyol şikayet hattı üzerinden kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz. İpekyol teknik destek operatörünü verdiğiniz bilgiler ilgili mecralara aktarılmaktadır. Verdiğiniz bilgiler üzerine başlayan idari işlemler birkaç gün sürmektedir. İşlemlerin tamamlanması durumunda şahsınıza bilgilendirme yapılmaktadır.

İpekyol Şikayet Hattı

0212 368 0 111

 

Yorum yapın