Hyundai İletişim Merkezi Numarası

Hyundai İletişim Merkezi Numarası, Hyundai marka araç sahipleri tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Güney Kore merkezli otomotiv firması Hyundai, uluslararası kapsamda faaliyet gösteren bir şirketler grubudur. İlk şirketi inşaat sektöründe faaliyet gösteren Hyundai, daha sonra otomotiv, gemi sanayi, sigortacılık, elektronik ve lojistik gibi alanlarda da faaliyet göstermeye başlayan şirketler kurmuştur. Türkiye’de özellikle otomotiv teknolojileri ile bireysel ve ticari tüketiciler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Bugün sizlerle birlikte Hyundai İletişim Merkezi Numarası ve diğer Hyundai iletişim bilgileri gibi detayları inceleyeceğiz.

Hyundai Müşteri Hizmetleri Numarası

Gelişmiş otomotiv teknolojisi sayesinde son derece ekonomik tüketimli yakıt sistemlerine sahip olan işlevsel araçlar sağlıyor. Bu nedenle de günümüz Türkiye’ sinde Hyundai otomotiv markası oldukça yoğun ve sık bir şekilde tercih ediliyor. Hyundai, inşaat ve yapı gibi alanlara yönelik olarak iş makineleri üretiminde de dünyanın en önemli markalarından birisidir.

Hyundai Destek Numarası

Hyundai geçmişinde 1986 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde araba satmaya başlamış bir firmadır. Büyük ölçüde satın alınabilir olması sayesinde Fortune Dergisi tarafından en iyi ürün #10 olarak gösterilmiştir. 1990 bahar aylarında, Hyundai otomobillerin toplam üretimi dört milyon civarına ulaşmıştır. Böylece büyük bir ilerleme kaydeden otomobil markası, günümüzde çok daha fazla otomobil üretmekte ve bunu neredeyse tüm dünya ülkelerine pazarlamaktadır. 1998 yılında ise kendisini dünya çapında bir marka olarak göstermek adına imajını elden geçirmeye başladı. Kurucu Chung Yu Jung, 1999 yılı çerisinde Hyundai’nin liderliğini oğlu Chung Mong Koo’ya devretmiştir.

Hafta içi her gün 08.00-18.00 saatleri arasında Hyundai çağrı merkezi numarası 0216 571 63 01 numarası aranabiliyor. Bu numara üzerinden Hyundai aracınız ile ilgili yaşadığınız tüm problemleri Hyundai müşteri temsilcisi aracılığıyla Hyundai’ye bildirebilir, Hyundai araçları hakkında detaylı bilgi alabilir; istek, sorun, şikayet ve önerilerinizi Hyundai’ye bildirebilirsiniz.

Hyundai Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0216 571 63 01 Hafta içi (08:00-18:00 arası)

Hyundai İletişim Formu

Toyota Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası yazımıza da göz atabilirsiniz.

“Hyundai İletişim Merkezi Numarası” üzerine 2 yorum

  1. 10.08.2020 tarihinde almış olduğum 0 km Tucson 1.6 t-gdı aracım Ereğli simge motorlu araçlar Plaza yetkili servis aracımın tamamen bozulmasına sebebiyet verip her gecen saatte aracımın balataları lastikleri bağaj kapağı egzoz su uyarı lambaları hata vermeye başlamış olup çözüm bulamayıp yeterli kapasite ve bilgileri olmadığını belirtip araç gitmeyecek hale getirdikten sonsa genel merkez bulunmuş olduğum şikayet sonucu Simge Plaza tarafından şahsım aranarak telefonla tehdit vari konuşmalar bana yapılmıştır. Araç kayıtlarım ve tüm yaşamış olduğum mağduriyetler kayıt altında bulunmaktadır. 0 km olarak almış olduğum aracım Hyundai olarak değiştirilmesi ve Simge Plaza firmasının bu markayı çalışanları ve kendileri dahil hak etmeyip gerekli işlemlerin yapılmasını yaşamış olduğum maddi manevi tüm mağduriyetlerimin giderilmesini istemekteyim.

    Cevapla
  2. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Sıfır aldığım Hyundai i20 kusurlu çıktı. Arabam 1 aydır serviste, paramın iadesini talep ettim. Adına bir de Müşteri Hizmeti diyeceksiniz. Sizin böyle bir hizmet anlayışınız var mı ki? Benim mağduriyetimi soran yok. İnşaallah yakın zamanda sizi sosyal medyada paylaşacağım. Üzüldüğüm tek şey ben yıllardır Hyundai kullanan bir müşterinizim. Sizden bugüne kadar üç araba aldım. İnşaallah bir daha nasip olmaz.

    Cevapla
Yorum yapın