HGS Çağrı Merkezi Numarası

HGS Çağrı Merkezi Numarası, yola çıkan ve yoldan gelen Türk vatandaşları tarafından merak edilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS, Türkiye Cumhuriyeti sınırları çerçevesinde hizmet veren ücretli boğaz köprüleri ve otoyol geçişlerinde sürücülerden otomatik olarak ücretin tahsis edilmesini sağlayan bir hizmettir. HGS kullanıcı olan pek çok kişi Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili bazı problemler yaşamaktadır. Bu yazımızda HGS Çağrı Merkezi Numarası ve diğer HGS iletişim bilgileri detaylarından bahsedeceğiz.

HGS Çağrı Merkezi Numarası

Köprü ve otoyollardan ücret tahsis edilmeye başlandığı ilk zamanlarda sürücüler ödemelerini geçişler esnasında nakit para olarak vermekteydi. Karayolları Genel Müdürlüğü bu ücret tahsisinin güvenliğini sağlamak ve sürücülerin köprü/otoyollardan hızlı geçebilmesi için OGS sistemini yani Otomatik Geçiş Sistemi’ni kullanıma sundu. Ancak OGS’de kullanılan cihazların yüksek maliyetleri ve kullanışsız olması sebebi ile bu hizmet iptal edilerek hizmet maliyetleri daha düşük olan KGS yani Kartlı Geçiş Sistemi’ni uygulamaya konuldu.

HGS Destek Hattı

KGS sisteminde de nakit para ile geçiş sağlandığı gibi araç sürücülerinin geçişler esnasında durarak ödeme yapmaları yine geçişlerin yavaşlamasına ve çeşitli problemlere sebep olmuştur. Bu yüzden otomatik ve sorunsuz sistem geliştirilerek 2012 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS kullanıma sunulmuştur. 1 Şubat 2013 tarihi itibari ile Türkiye’deki tüm ücretli otoyol ve köprülerdeki ücret sistemi HGS olarak değiştirilmiştir.

HGS sistemini kullanabilmek için tek temel öge bulunmaktadır. Bu da HGS etiketi veya HGS kartı olarak bilinir. Çeşitli bankalardan ve PTT şubelerinden kolayca temin edilebilen HGS etiketlerine araç hakkında tüm bilgiler ile tanımlanmaktadır. Sürücüler kendilerine tanımlanmış olan HGS bilgilerine bakiye yükleyerek otoyol ve köprülerden geçiş yaptıkları esnasında bu bakiyeden geçiş ücreti tahsis edilmektedir. HGS kullanımında geçiş esnasında durmak gerekmez. HGS sistemi; aracın ön camına yapıştırılan HGS etiketini okur ve bakiyeden düşüş işlemini yapmaktadır. Eğer HGS hesabında yeterli bakiye bulunmaması durumunda ücretli yol veya köprülerden geçerseniz 15 güne kadar ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer 15 gün boyunca ödeme yapmazsanız HGS hesabınız kapatılarak tüm yasal işlem süreci başlamaktadır. Eğer geçiş yaptığınızda HGS bakiyenizde yeterli ücret yoksa 15 gün içinde ödeme yapılmayan durumlarda geçiş ücretinin 11 (on bir) katı ceza yazılır.

Pek çok sürücü HGS kullanımı esnasında bir takım problemler ile karşılaşabilmektedir. Bu sorunların çözümü ve diğer soru, öneri, görüş ve şikayetler için Karayolları Genel Müdürlüğü, HGS 444 lü müşteri hizmetleri telefon numarası uygulamaya sunmuştur. Bu numara 0850 460 60 60 olarak güncellenmiştir.

HGS Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0850 460 60 60

HGS Kurumsal Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
444 1 788

HGS İletişim Mail Adresi
hgs@kgm.gov.tr

HGS Kurumsal İletişim Mail Adresi
destek@hgskurumsal.com

HGS Ceza Sorgulama Adresi
http://hgsmusteri.ptt.gov.tr

HGS Kurumsal Genel Müdürlük Adresi
Beytepe Mah. Beyler Cad. No:130 Çankaya/Ankara

Yukarıda bulunan iletişim bilgileri aracılığıyla; HGS geçişleri esnasında yaşadığınız problemleri, bakiyeniz olmasına rağmen tarafınıza yansıtılan ceza bedellerini, aracınızın HGS borcunu ve HGS sistemi hakkında tüm detaylı bilgileri HGS müşteri temsilcisi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri İletişim Telefon Numarası yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorum yapın