Cepte Şok Telefon Numarası

Cepte Şok merkezi telefon numarası bilgileri nelerdir? Cepte Şok şikayet hattı eksik ürün bildirme, sipariş verme numarası nedir? Bildiğimiz üzere teknoloji her geçen gün gelişmekte olup bununla birlikte insanlara birçok faydalı girişimler meydana gelmektedir. Özellikle pandemi döneminde birçok kişinin hayatını kolaylaştıran şeylerden birisi de sanal marketlerdir diyebiliriz. Son günlerde Bim, A101, ve Migros gibi birçok market tıkla gelsin sisteminde siparişler almaktadır. Bunun yanı sıra Yıldız Holding’e bağlı olan Şok Marketler Zinciri de sipariş sistemi kurmuş ve evlere siparişler götürmektedir. Bazen yoğunluklardan kaynaklı olarak siparişler geç kalabilmekte ve eksik ürünler gidebileceği düşünülerekten müşteri hatları ile hizmetler sağlanmaktadır. Dilerseniz makalemizin devamında Cepte Şok destek ve şikayet telefon numarasını bulabilirsiniz.

Cepte Şok

Teknolojinin nimetlerinden son derece faydalanmış olduğumuz günümüzde birçok firma hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik hareketlerde bulunmaktadır. Bu firmaların en başında gelenlerinden birisi de Cepte Şok girişimi ile birlikte Şok Marketler Zinciridir. Toplamda 10.000 i aşkın şubesi ile hizmet veren Şok Marketler sanal olarak sipariş verilmesine ve eve teslimata imkan sağlamaktadırlar. İlk başlarda işyeri çalışanlarının evlere elleriyle ürünleri yürüyerek götürmesi ile birlikte çok büyük tepki uyandıran Cepte Şok günümüzde tamamen çevre dostu elektrikli bisikletler ve motorlar ile birlikte hizmet sunmaktadır. Sadece eve sipariş verme işlemi ile kalmayan Cepte Şok aynı zamanda sizlerin gel-al sistemini kullanmanıza da imkan sağlıyor. Cepte Şok uygulaması veyahut tarayıcı üzerinden siparişlerinizi verebilir ve marketten gel al seçeneğini seçerek belirtmiş olduğunuz saatte siparişinizi teslim alabilirsiniz.

Cepte Şok Telefon Numarası

Son derece önemli işlere imza atan bir uygulamanın, sistemin kesinlikle çağrı merkezleri olması gerektiğini düşünmekteyiz. Şok marketler zinciri, Yıldız Holding’de bu sitemi çok iyi düzenleyerek çağrı merkezleri aracılığı ile birlikte müşterilerine, ilgililerine hizmetler sunmaktadır. Cepte Şok telefon numarası ile birlikte sistem hakkında detaylı bilgiler edinebilir, sipariş verebilir veyahut şikayetlerde, önerilerde bulunabilirsiniz. Cepte şok çağrı merkezi telefon numarası ile birlikte hizmet vermenin yanı sıra e posta kanalları ile de müşterilerine hizmetler sunmaktadır. Cepte Şok tarafından vermiş olduğunuz bütün siparişlerinizin elektronik faturasının da e posta adresinize gelmesi büyük bir avantaj diyebiliriz.

Peki Cepte Şok telefon numarası nedir? Cepte şok telefon numarası ile birlikte yetkililere ulaşmak istiyorsanız veyahut sipariş vermek istiyorsanız eğer 0850 808 00 00 numaralı telefon numarasını aramanız gerekmektedir. Çağrı merkezleri ile iletişime geçtikten sonra mail bilginizi vermeyi kesinlikle unutmamanız gerekmektedir bazen geri dönüşler ve sonuçlar mail üzerinden sizlere bildirilmektedir.

Cepte Şok Şikayet Hattı

Bazen siparişlerinizde yanlışlıklar olabileceği gibi gecikmeler de meydana gelmesi doğal bir durum olarak gözükebilir. Bu gibi durumlarda ve sizleri rahatsız eden bir durum gerçekleştiği zaman Cepte Şok şikayet hattını arayabilir ve şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz şikayetler incelenmeye alındıktan hemen sonra gereken bütün işlemler gerçekleştirilmektedir. Telefon numarası ile şikayet etmenin yanı sıra aşağıda yer alan yorumlar kısmından da sesinizi, şikayetlerinizi ve düşüncelerinizi geniş kitlelere duyurabilirsiniz. Sayfamızda yer alan diğer firmaların iletişim bilgilerini öğrenmek ve aynı zamanda firmalar hakında bilgiler edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Cepte Şok uygulamasına gitmek için ise lütfen buraya tıklayınız.

Cepte Şok Şikayet Hattı – 0850 808 00 00

“Cepte Şok Telefon Numarası” üzerine bir yorum

  1. Gardırop sitesinden avoncu Selma adından 2 adet ürün aldım 100 lira 99 kuruş para yatırdım kargo dahil ama ürün Ben de ne alındı olarak görünüyor ne de karşı tarafta satıldı olarak görünüyor ama para Benim hesabımdan çekildi Lütfen buna bir çare bulabilir misiniz banka mı aradığında ben Çağrı Çağrı Merkezi destekten dekont olarak da attım ama dönüş yapmadılar Lütfen bu parayı benim hesabıma aktarabilir misiniz satıcı ürünü göndermiyor alındı olarak da görünmüyor satıldı olarak da görünmüyor bunun çare bulur musunuz ya da bir telefonunuz varsa cep telefon numaranız ya da bana bir numara iletebilir misiniz irtibata geçebilmek için

    Cevapla
Yorum yapın