Aytemiz Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Ülkemizin birçok ilinde sahip oldukları benzin istasyonuyla akaryakıt hizmeti veren Aytemiz firması müşteri tarafından gelebilecek olan şikâyetleri, önerileri dinlemek ve onların yanında olmak adına müşteri hizmetleri sunmaktadır. Müşteri hizmetlerine ulaşarak her türlü konuyla ilgili yetkili kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Aytemiz Çağrı Merkezi

1963 yılından beri petrol sektöründen ülkemizde hızlı büyüyen ve gelişen firma şuan da 590’ın üzerinde benzin istasyonuyla hizmet vermektedir. Her zaman en iyi şekilde hizmet vermek adına çalışan firma en uygun fiyatlarla birlikte akaryakıt hizmeti sunmaktadır. Firmamız tarafından sunulan müşteri hizmetlerini arayarak ya da web sitemizi ziyaret ederek her zaman en güncel benzin fiyatlarını, motorin fiyatlarını ya da LPG fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte müşteri hizmetlerini arayarak bayilerimizden aldığınız hizmetlerde yaşadığınız memnuniyetsizlikleri, şikâyetleri de iletebilirsiniz.

Aytemiz Telefon Numarası

Aytemiz firma olarak müşterilerin sorunlarını, bu sorunlar ile alakalı ürettiği çözüm önerlerini geri dönüşler ile yönetmeyi önemseyen bir firma. Firmaya, 444 22 98 numaralı müşteri danışma hattından hemen ulaşabilirsiniz. 0800 216 22 98 nolu hattan da müşteri hizmetleri birimine ulaşıp, sorununuz için çözüm sağlayabilirsiniz.

Aytemiz firması olarak müşterilerimiz tarafından gelebilecek olan soruları cevaplamak ya da müşterilerimiz tarafından gelebilecekle olan hizmetler sonrası şikâyetler, memnuniyetsizliklere karşı onların yanında olmak ve yaşanan sorunların en hızlı şekilde çözüme kavuşması adına 444 22 98 numaralı müşteri danışma hattından müşteri hizmeti vermekteyiz. Bunun dışında 0800 216 22 98 nolu numaradan da müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

444 22 98 numaralı hattı ya da 0800 216 22 98 nolu hattı arayarak müşteri hizmetlerine hızlı bir şekilde bağlanabilir ve hizmetten yararlanabilirsiniz.

Aytemiz Şikayet

Kurulduğu ilk günden beri müşteri memnuniyeti odaklı olarak hizmet veren Aytemiz firması müşteri tarafından gelebilecek şikâyetlerde onlara daha hızlı şekilde yanıt vermek ve yaşadıkları sorunları, şikâyetleri hızlı bir şekilde gidermek adına şikâyet hattı üzerinden de hizmet vermektedir. Haftanın 7 günü sabah 08.00 akşam 22.00 saatleri arasında şikâyet hattına ulaşabilir ve yaşadıklarınızı yetkili kişilere ileterek destek alabilirsiniz.

Firma olarak telefon hattı dışında yaşadıklarınızı bizlere iletmeniz adına elektronik iletişim hattı olan e-posta üzerinden de sizlere hizmet vermekteyiz. info@aytemiz.com.tr e-posta adresine şikâyetleriniz, önerilerinizi her türlü konuyla ilgili merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz. En hızlı şekilde tarafınıza geri dönüş sağlanmaktadır.

Aytemiz Şikayet Hattı

444 22 98

Yorum yapın