Akbank Direkt Bağlanmak

Akbank müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için sizlere vereceğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Adana’da 1948 yılında kurulan ve o günden bu güne Türkiye’ nin en büyük bankacılık kuruluşlarından birisi haline gelen Akbank, bir grup iş adamı tarafından bölgede bulunan pamuk üreticilerine finansman sağlanması amacı ile kurulmuş özel bir bankadır. Bugün, Akbank çağrı merkezi iletişim telefon numarası ve diğer irtibat bilgilerini inceleyeceğiz.

Ancak yüksek üretim hacmiyle bölgedeki şirketlerin yaşadığı büyüme beraberinde bankanın da büyümesini sağlamıştır. Günümüzde Sabancı Holding bünyesinde faaliyet göstermekte olan yurtdışı temsilcilikleri de bulunan Türkiye’ nin en önemli özel bankacılık kuruluşlarından birisidir.

Akbank Müşteri Hizmetleri Numarası

Bu nedenle de günümüzde son derece yüksek işlem hacmine sahip olan ve aynı zamanda da çok sayıdaki iştirakleri ile de başta sigortacılık hizmetleri olmak üzere pek çok farklı finans hizmetinde de tüketicilere hizmet veriyor.

Günümüzde Akbank 444 lü müşteri hizmetleri ile görüşme için 444 2 525 numarasının aranması mümkündür.

Akbank eft saatleri 2021 yılı içerisinde şubelerden 16:00’a kadar internet bankacılığından ise 17:15’e kadardır. Eğer yapmış olduğunuz eft yerine ulaşmadıysa eft sorgu numarasına sahip olmanız gerekiyor. Bu numarayı müşteri hizmetlerine bağlanıp müşteri temsilcisi ile paylaşırsanız size sorunun nereden kaynaklandığını söyleyecektir.

Akbank Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

444 2 525
0850 222 25 25

Akbank Genel Müdürlük Adresi:
Akbank Genel Müdürlüğü Sabancı Center 4.Levent 34330 İstanbul

Akbank müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Diğer Akbank arama şekilleri şu şekildedir; iletişim bilgileri, telefon no, irtibat tel, canlı destek, müşteri temsilcisi, şikayet hattı, 0850 li telefon numarası, whatsapp hattı.

Yorum yapın